Pentagram
Žijeme v rychlé době, kde pomalu, ale jistě zapomínáme na to, že nemáme jen fyzickou schránku, ale i duši. I tu je potřeba „živit“, ale řekněme si otevřeně, že je v dnešní době velice těžké přijít domů a udělat si čas na nějakou duševní potravu. Nesmíme ale zapomínat na jednu věc – tělo a duše, nebo chcete-li fyzická a psychická stránka musí fungovat v jednotě, protože jinak nebudeme moci pracovat na sto procent, jak v osobním, tak profesním životě.
Dnes se společně podíváme na jeden ze symbolů, který by nám měl připomínat, že bychom měli všechny aspekty našich životů držet v harmonii. Dnes se podíváme na pentagram – na jeho význam, v čem nám může být nápomocný i na dobu, kdy byl zneužit. Předpokládá se, že symbol pentagramu vznikl ve starém Babyloně jako znak bohyně Ištar. Symbolem Ištar (Inanna, Eštar) byla planeta Venuše.
Zde je první možný výklad toho, proč je pentagram ztvárněn tak, jak jej dnes známe.
Planeta Venuše každé čtyři roky opíše na své cestě v rovině ekliptiky dokonalý pětiúhelník. Díky této pravidelnosti učarovala Venuše starověkým učencům natolik, že její dráhu pasovali na znak dokonalosti a krásy. Dokonce v antickém Řecku byly na počest kouzelné moci Venuše každé čtyři roky pořádány olympijské hry. Oficiálním znakem olympiád měl být právě námi zmiňovaný pentagram, ale v rámci jasnosti a zřetelnosti od toho bylo nakonec upuštěno.
Pentagram byl nahrazen pěti protínajícími se kruhy, které symbolizují sounáležitost a harmonii. Dle Pythagory a jeho následovníků znázorňuje pentagram lidské bytí. Horní cíp je možné míti za hlavu, středové jsou ruce a spodní jsou nohy.
Ve středověku byl pentagram vysvětlován jako znázornění čtvera základních živlů, ke kterým je jako pátý element přiřazena vesmírná energie (duše). Vezmeme-li umístění jednotlivých sil na cípech, začněme shora po směru hodinových ručiček – duše, voda, oheň, země a konečně vzduch. Jistě zde nemusíme zmiňovat, že renesance, nebo chcete-li novověk, který na středověk navazoval, byl znovuobjevitelem antiky a že renesanční umělci a myslitelé čerpali z poznání starověkého Řecka a Říma.
Ale proč o tom vůbec mluvíme, že? Námi nastíněný Pythagorejský a středověký výklad v době renesance spojil dohromady okultista a spisovatel Agrippa, který usoudil, že pěticípá hvězda má znázorňovat převahu ducha nad hmotou, což je vnímáno jako veskrze pozitivní. Teprve v 19. století Eliphas Lévi napsal knihu Dogme et Rituel de la Haute Magie, jejíž těžiště spočívá v rituální magii. Poprvé se zde objevuje známé zobrazení Bafometa (bytost s lidským tělem a hlavou kozla). Je vyobrazován v obráceném pentagramu, což je vysvětlováno jako převaha hmoty nad duchem, což je nežádoucí. Tento znak je dnes hlavním znamením satanismu a ďábla.
Celkově se ale význam obrácené pěticípé hvězdy objevuje mnohem dříve a to již v raných dobách křesťanské církve. Symboly jsou velice jednoduše zneužitelné a ten, kdo má moc, má i možnost pracovat s významem symboliky. Jelikož západoevropská církevní tradice ve svých počátcích chtěla vytlačit staré polyteismy, využila i pozměnění významu nejednoho pohanského znamení. Podíváme-li se na matematický rozbor pentagramu, tak uvidíme pár velice zajímavých věcí, které nám několik náznaků spojí do jednoho celku.
Představte si pentagram, který je znamením bílé magie, to jest ten, kde duch převládá nad hmotou. Vidíte jej před sebou? Poměr pomyslného velkého pětiúhelníku a nově vzniklého vnitřního pětiúhelníku je v poměru tzv. zlatého řezu, což přibližně odpovídá hodnotě 1.618. Toto číslo bylo i základním poměrem pro výpočty, jak mají být ve středověkých katedrálách vystavěny klenby.
Vitruviova figura, jak ji ztvárnil Leonardo da Vinci, obsahuje také zlatý řez. Podíváte-li se na ni pozorně, pak uvidíte, že sama o sobě znázorňuje také pentagram. Můžeme se domnívat, že tento skrytý podtext má co dělat s tím, že da Vinci byl zednář. Ptáte se, co to s tím vším má společného? Znakem zednářů je právě pentagram. Není to až moc náhod najednou? Možná by nám někdo mohl říct, že jsme se pustili na velice tenký led, ale otevřeně řečeno – ten, kdo se nikdy nepostavil na tenký led, nic nového neobjevil, nebo nepodpořil nic objevného. Jak už jsme se dříve zmínili, církev pentagram začala ve svých počátcích vykládat jinak. Ale ani ona se nevyhnula tomu, aby jej vykládala ne otočeně, ale správně.
V křesťanské symbolice, v jejích esoterních formách, je pěticípá hvězda vykládána jako symbol pěti ran Kristových. Pentagram byl vyobrazován na řeckých mincích. V severských zemích byl kreslen nade dveře, aby obydlí ochránil před ďáblem a troly.
Další výklady jsou takové, že pentagram zobrazuje lidské bytí, které můžeme jeho prostřednictvím rozdělit do pěti základních fází – zrození, zrání, dospělost, stárnutí a smrt. Ať se na to podíváme z jakéhokoli úhlu, musíme si uvědomit, že pentagram je symbolem mikrokosmu, tj. člověka. My bychom měli za vlastní přijmout to, o čem jsme mluvili na začátku.
Člověk je jednota. Stejně jako kosmos, nebo v menším měřítku svět, musíme být v rovnováze. Pokud nejsme, pak nejsme spokojeni, trpíme nemocemi a nic nám nejde tak, jak si představujeme. Pentagram neříká, jak život zlepšit, ale ukazuje na podstatu bytí. Upozorňuje na nejhlubší kořeny pravdy, která nám zjednoduší život, protože si jej nebudeme kazit tím, že jsme zapomněli žít v jednotě sami se sebou a se svým okolím.
www.duchove.com/mystika/kyvadlo-onyx-pentagram/
www.duchove.com/mystika/pentagram-agrippy-privesek/
www.duchove.com/mystika/pentagram-moc-svetla-privesek/
www.duchove.com/mystika/pentagram-sacek-na-tarotove-karty-lo-scarabeo/